Tusen för alla: bygga rättvisa utrymmen

20 juli 2021

Tusen för alla: bygga rättvisa utrymmen
Tamika Butler

Nästa gång du går ut på en tur, ta en titt runt dig och tänk på hur din stads infrastruktur skapades. Var finns cykelbanor, och när och hur slutar de? Har busshållplatserna i närheten bänkar och skugga? Finns det många grönområden omkring dig?När det gäller stadsplanering tänker många av oss på stadsinfrastruktur som saker som bara... händer. Att cykelbanan som försvinner från mitten av gatan eller busshållplatsen som är byggd utan någon skugga bara är hur det är och hur våra städer byggdes. Men Tamika Butler (hon/hon/de/dem) vill utmana det sättet att tänka.


Tamika Butler

En nationell expert, talare och konsult i frågor som rör vår byggda miljö och antirasism, Tamika vill bygga bättre städer genom att öka mångfald, rättvisa och inkludering i stadsplanering. Med en bakgrund inom juridik, samhällsorganisering och ideellt ledarskap, tar Tamika nu en doktorsexamen i stadsplanering vid UCLA för att förverkliga sin vision om mer mångfaldiga, mer rättvisa städer.

Läs mer om Tamika och hur hon ser på framtiden för stadsplanering nedan.

Tamika Butler

Tusen: Vad ser du som skärningspunkten mellan stadsplanering och mångfald, rättvisa och inkludering? Vad är förhållandet mellan dessa två frågor? 

Tamika Butleh: När vi tillåter oss själva och stadsplaneringsledare att utföra detta arbete utan att ta hänsyn till intersektionella frågor som att döda svarta människor, saknar stadsplaneringsarbete effekt. People of Color vet att rasism och rasfördomar i polisarbete och infrastrukturplanering är en viktig faktor för vår säkerhet och i vår förmåga att lyckas när vi rör oss i våra samhällen. Varje konversation om stadsplanering som misslyckas med att uttryckligen och jakande erkänna denna skillnad är en som saknar sann vision, ärlighet och effektivitet. Detta har varit sant i det förflutna, fortsätter idag och kommer att vara sant i morgon – om vi inte ändrar det.

T: Vad skulle du vilja se mer av i LA stadsdelar för att öka rättvisa och tillgång till offentliga utrymmen?

TB: Jag skulle vilja se mångfalden i staden återspeglas bättre i våra beslutsfattare och samhällen lyssnade på mer så att de har en förmåga att själv bestämma vad de vill se i sina stadsdelar.

Tamika Butler

T: Vilket unikt perspektiv tillför du framtidens stadsplanering? 

TB: Som en genderqueer svart kvinna tar jag gärna med mig mina livserfarenheter till detta utrymme. Det är spännande för mig att det fanns jättar vars axlar jag står på och att fler som mig tar sig in på det här området. På vissa sätt är mitt perspektiv bara unikt eftersom stadsplanering har dominerats så mycket av raka, ciskönade, kapabla vita män med tillgång till utbildning och resurser.


T: Om du kunde ge vårt samhälle en uppmaning till handling, vad skulle det vara? 

TB: Sluta leta efter konversationer och utrymmen som känns trygga när det gäller att ta itu med frågor som orättvisa, rasism eller vit överhöghet, var istället modig.

Tamika Butler

Är du redo att gå med Tamika och bygga bättre städer? 


Här är hennes tips om hur du kan engagera dig och göra en effektfull förändring i din egen stad:

1. Utbilda dig själv: Ofta förväntar vi oss att bara komma ut i det här genom att fokusera på vilka resultat vi vill se. Men du skulle inte förvänta dig resultatet av att vinna ett lopp eller en tävling utan förberedelser. Vad läser eller lyssnar du på? Var får du dina nyheter? Lär du dig främst av och pratar med människor som är precis som du? Du har makten att ändra på det.Tamika Butler

2. Utforska lokala resurser: De flesta samhällen har en lokal cykelkoalition, en förespråkare för transitering eller en grupp för att främja promenader. Ta reda på var din närmaste är och bli medlem. Gå med i deras e-postlista och lär dig om vilka problem som händer i ditt samhälle.  

3. Förlova dig: Sluta tänka på stadsplanering och vår byggda miljö som saker som bara händer. Börja tänka på det faktum att utrymme och plats påverkar varje aspekt av våra liv och om du inte är med och tänker på dessa saker, fattar någon annan beslut om hur du kan bebo platser och utrymmen.

Läs mer från Tamika på Bicycling.com och Medium.


Hålla kontakten